Program wymiany studenckiej

Studia to szansa na zdobycie wiedzy, a także rozwój wielu umiejętności. Pozyskujemy wówczas także nasz kapitał społeczny, który może okazać się niezwykle przydatny w przyszłości. Poza stypendiami naukowymi bądź socjalnymi, program studenckie oferuje nam coś jeszcze- program wymiany studenckiej. Oznacza to że możemy studiować w dowolnym mieście w Polsce bądź za granicą, a na ten cel otrzymamy specjalne fundusze, które powinny pokryć koszty naszego życia.

Studia za granicą

Studia w innym kraju to duże wyzwanie, ale jednocześnie ogromna szansa oraz możliwość praktycznej nauki języków obcych. Jakie wymagania musimy spełnić aby dostać się na wymianę studencką? Warto mieć przynajmniej przyzwoitą średnią i wykazać się umiejętnością jednego z języków obcych. Lista krajów, do których możemy pojechać jest bardzo długa. W większości wymagają one znajomości języka angielskiego na poziomie przynajmniej średniozaawansowanym. Niektóre kraje, takie jak np. Francja wymagają także znajomości języka, którym posługują się mieszkańcy jego kraju. Na jaki okres możemy wyjechać? Zależy to już od nas, jednak musi to być choć jeden semestr studiów, czyli około 5 miesięcy. Wyjazd możemy przedłużyć do roku, a nawet dłużej. O finanse nie musimy się martwić. Dostaniemy specjalny fundusz, z którego będziemy mogli korzystać w czasie nauki. Wynosi on od 400 do 700 euro miesięcznie w zależności do jakiego kraju się udamy.

Studia w kraju

Skorzystać możemy także z programu krajowej wymiany. Sami musimy wówczas zgłosić się do danej uczelni i zapytać czy posiadają miejsce dla kolejnego studenta. Później wystarczy załatwić już tylko kolejne formalności. Może się jednak zdarzyć, że taką wymianę będziemy musieli sfinansować sami. Opcja studiów za granicą wydaje się więc znacznie bardziej atrakcyjna i może nas o wiele więcej nauczyć.

Newsletter

Zapisz się na nasz newsletter a pierwszy dostaniesz informację o nowościach na stronie

Kontakt